فهرست بستن

Helpdesk یا تکنسین شبکه کیست و چگونه کار می کند

تکنسین شبکه

helpdesk و تکنسین های شبکه ، شخصی است که وظیفه تعمیر و نگهداری سیستم های کامپیوتری در یک شرکت و یا سامان را دارند. اینگونه افراد مشکلات سیستم ها را مانند ، مشکلات نرم افزاری ، نصب نرم افزار جدید ، ویرورس کشی سیستم ها ، تعمیر سیستم ها و تغیرات در سیستم ها ، مشکلات مربوط به پرینتر های و اسکنر ها و… را انجام میدهند.

helpdesk معمولا در بخش خدمات پشتیبانی شبکه فعالیت میکنند

وظیفه های helpdesk یا تکنسین شبکه

تکنسین های شبکه معمولا مشکلات جاری و معمولی را در سیستم و شبکه های کامپیوتری نصب میکنند. نصب و راه اندازی سیستم عامل ، تشخیص و برطرف کردن مشکلات فنی نرم افزاری و سخت افزاری و … این این موارد می باشند.

از آنجا که شرکت ها نیاز مند بررسی و رفع سریع مشکلات هستند تکنسین های شبکه می بایست بتوانند به صورت سریع به موضوعات رسیدگی و آن هارا حل کنند.

دقت کنید که  برخی از شبکه های کامپیوتری در شرکت های بزرگ که از سیستم عامل های لینوکس استفاده می کنند ، نیاز مند تکنسین های شبکه ای می باشند که به طور کامل با انواع سیستم عامل ها آشنایی و توانایی برطرف کردن مشکلات آنان را داشته باشد.

همچنین تکنسین های شبکه اغلب به صورت نیروی پشتیبانی شبکه در شرکت ها فعالیت می کنند بنابراین ممکن است گاهی امور اپراتوری شرکت بر عهده او باشد و یا گاهی به عنوان نگهداری از سیستم های استخدام شود و در زمینه های مختلفی در رابطه با شبکه های کامپیوتری فعالیت کند.

در یک نگاه کلی وظیفه های تکنسین شبکه به شرح زیر می باشد:

 • حل مشکلات کامپیوترها و ارائه اموزش های لازم به کارمندان
 • تعمیر و نگهداری از قطعات سخت افزاری سیستم ها
 • ثبت درخواست های پشتیبانی کارمندان
 • شناخت مشکلات اساسی شبکه ها و ارائه راه حل ها به کارمندان و کارکنان
 • حضور در محل کار کارفرما و بررسی و رفع مشکلات

ساعات کار تکنسین شبکه

باید بگویم ساعات کار تکنسین شبکه در سازمان های مختلف متفاوت می باشد و از طرفی حضور داعم تکنسین هزینه های زیادی را برای کارفرما در نظر دارد. بنابراین بسیاری از مواقع پیش می آید که تکنسین شبکه به صورت غیر حضوری ( تلفنی یا آنلاین ) مشکلات را حل و فصل کند

اما ساعت حضور تکنسین شبکه در هفته حدودا 38 ساعت می باشد.

با این حال این رقم بنا به نیاز کارفرما و یا بزرگی شرکت و سیستم های آن متفاوت می باشد.

مهارت های لازم یک تکنسین شبکه و Helpdesk

یک تکنسین شبکه به طور کلی باید علاوه بر مهارت های فنی ، مهارت های آموزشی و پیشگیری را داشته باشد تا بتواند به کارمندان شرکت نیز آموزشات لازم برای برطرف کردن مشکلات را بدهد. از جمله این مهارت ها به شرح زیر است :

 • توانایی فهم و حل مشکلات دشوار و ساده کامپیوتری
 • توانایی تحلیل مسائل
 • دانش فنی بالا و بروز
 • توانایی شناخت تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز سیستم های یک سازمان
 • روابط عمومی بالا
 • توانایی فهم دانش فنی کارکنان و آموزش به آنان

استخدام تکنسین شبکه

شما می توانید با داشتن تحصیلات مرتبط با حوزه های ای تی وارد این کار شوید همچنین داشتن تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک از ارگان های مطرح میتواند برای کارفرمانان موثر می باشد.

همچنین شما میتوانید با گذراندن دوره های کاراموزی و استخدام در هما شرکت وارد این حوزه شوید که البته این راه بسیار پیشنهاد می شود چراکه شما به صورت عملی وارد این کار شده و تجربیات زیادی را کسب می کنید.

البته این را هم بگویم که در بسیاری از مواقع افرادی که تحصیلات مرتبط به رشته های کامپیوتری را نداشته اند هم در سازمان های معروف فعالیت می کنند. این افراد توانایی عملی بالا تری نسبت به یک فرد با تحصیلات دانشگاهی کامپیوتری داشته و توانسته با تلاش زیاد از آن استفاده کند.

فرصت های تکنسین شبکه

برای بسیاری از تکنسین های شبکه امکان ارتقا و ترقی و جود دارد. همچنین این حرفه می تواند در رسیدن علاقه مندان به سطوح بالاتر کامپیوتری (برنامه نویسی و.. ) موثر واقع شود.

انواع تکنسین شبکه :

helpdesk یا تکنسین شبکه را میتوان بر اساس نوع خدمت گذاری به چند دسته تقسیم کرد.

DeskSide

تیم DESKSIDE یا Desktop support  مسئولیت رسیدگی به مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری که helpdesk نتوانسته آن را رفع کند را دارا هستند. آنان به انواع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری مانند مشکلات پرینتر ها ، اسکنر ها ، دستگاه فکس و.. ، پیکر بندی و نصب تجهیزات روی سیستم عامل ، جابجایی شبکه و سیستم ها و… رسیدگی می کنند

تیم شبکه

این تیم وظیفه رسیدگی به مشکلات زیرساختی شبکه های ، سرور های ، سوییچ ها ، فایروال شبکه ، سرویس ها ایمیل ،  مدیریت فایل ها پشتیبانی گیری از اطلاعات شبکه  و دیگر خدمات مرتبط با سطح زیرساخت شبکه را دارا می باشند

این تیم می توان با استفاده از مانیتوریگ شبکه مشکلات را سریع تر حل کند چرا که در مانیتورینگ شبکه به راحتی می توان انواع مشکلات شبکه را شناسایی کرد.

تیم سرور

این تیم وظیفه نگهداری و برطرف کردن مشکلات سرور های و اتاق سرور یک سازمان را دارد. از جمله وظایف این تیم : مسائل مرتبط به دیتابیس ها و پایگاه های داده ، عیب یابی کابل کشی شبکه، سیستم های مدیریت محتوا یا CMS و برطرف سازی مشکلات مربوط به اهراز هویت کارکنان و حساب های شبکه را دارا می باشند

تیم‌های دیگر

برخی از شرکت های خصوصی و دولتی پیشرفته اقدا به استخدام گروه های حرفه ای متخصص در پشتیبانی شبکه کرده اند در سطوح تخصصی کامپیوتر کرده اند.

به طور مثال شرکت های مخابراطی سیستم های مانند PBX ،VOIP ،VoiceMail و … را دارا هستند که توسط تکنسین های مخصوص به خودشان حل و فص می شود.

برخی از تکنسین های شرکت های بزرگ که دارای سیستم های مدیریت محتوای اختصاصی و اپلیکشن های مختف می باشند از helpdesk  ها برای باگ یابی و مشاوره برای گسترش پروژ هایشان کمک می گیرند.

حقوق helpdesk و تکنسین شبکه

با توجه به زمان حضور در شرکت ، تعمیر و بررسی مشکلات و … عوامل مختف ممکن است حقوق یک تکنسین تغییر کند با این حال متوسط حقوق یک تکنسین تا سقف دو میلیون تومان می باشد.

نرم افزار helpdesk

با توجه به فعالیت های تکنسین های شبکه و helpdesk ها شرکت های مختلف اقدام به ساختن نرم افزار های کاربردی برای تکنسین های و کارفرما ها کرده اند که در پیدا کردن و کنترل مشکلات شبکه و سازمان های کمک بسزایی می کند. در آینده مقالات جامعی در باره این گونه نرم افزار ها ارائه می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *