فهرست بستن

کابل های شبکه CAT5 و CAT6 و CAT7 ،مقایسه، ویژگی ها

کابل cat6

عموما یکی از سوال های مهم در کابل کشی شبکه انتخاب کابل شبکه مناسب می باشد.

کابل های شبکه در دسته بندی هایی که با نام CAT  شناخته می شوند موجود هستند و شامل 8 نسخه می باشند

CAT8, CAT7 ,CAT6 ,CAT5 ,CAT4 ,CAT3, CAT2, CAT1

کابل های نسخه  CAT4 ,CAT3, CAT2, CAT1 در سیستم های مخابراتی و شبکه های کامپیوتری قدیمی کاربرد داشت اما اکنون مورد استفاده قرار نمی گیرند همچینی کابل ها  CAT8 به علت پیشرفتگی در شبکه های بسیار بزرگ و پیشرفته و بخصوص مصرف میشوند.

در این میان این مقال بررسی کابل های CAT7, CAT6 , CAT5 می باشد.

کابل شبکه CAT5

کابل های شبکه cat5  کابل هایی برای انتقال دادهدر شبکه می باشند که سرعت انتقال آن ها تا سقف 100 مگابایت می رسد و مناسب برای استفاده در شبکه های سطح متوسط می باشد

البته امروز نوع دیگر از این نو کابل شبکه با نام CAT5e موجود می باشد که سطح پیشرفته تری دارند و سرعت انتقال آن ها تا سقف یک گیگابایت هم می رسد.

همچنین کابل های CAT5e نسبت به کابل های CAT5 در مقابل تداخل و نویز ها مقاوم تر هستند و قابل استفاده در انواع شبکه های می باشد

کابل شبکه CAT6

این نوع کابل ها تا سقف 10 گیگابایت هم انتقال دیتا را انجام میدهند و تداخل بسیار کمتری دارند همچنین نویز بسیار پایینی نسبت به سیگنال ها دارند.

این نوع کابل ها در شرکت های بزرگ یا سرویس های درحال توسعه بسیار مناسب میباشد همچنین این نوع کابل میتواند بدون مشکل با تجهیزات سخت افزاری قدیمی یا کابل های نسل CAT5 یا CAT5e ارتباط برقرار کند.

همچنین کابل های CAT6 یک نسخه پیشرفته تر دارد که با نام CAT6A شناخته می شود. این نوع کابل ها پهنای باند بیشتری دارند و تداخل بسیار پایینی را دارند، همچینین دارای شیلد نیز میباشند که در نسخه های قدیمی تر موجود نمی باشد.

کابل شبکه CAT7

این نوع کابل ها در مقایسه با کابل های دیگر پیشرفته تر است که از لحاظ پنهای باند و سرعت انتقال دیتا با کابل CAT6A برابری می کند اما افت سیگنال آن بسیار کمتر و فرکانس آن حدود 600 مگاهرتز می باشد همچنین این نوع کابل از یک نوع سوکت پیشرفته تر با نام GG45 استفاده می کند

در جدول زیر مشخصات این نوع کابل های ذکر شده است.

کابل cat6

شکل ظاهری کابل های شبکه

 کابل cat6

کابل های شبکه عموما از 8 رشته سیم به هم پیچیده شدن در یک عایق تشکیل می شوند که به صورت جفت جفت درون عایق مرتب شده اند ، در این میان سیم های کابل های کابل های شبکه CAT6 , CAT7  از زخامت بیشتری برخوردار هستند و همچنین توالی پیچش آن ها بیشتر است ، همچنین یک عایق برای جدایی جفت کابل ها در نظر گرفته شده است.

نکته: هر چه پیچش زوج های یک کابل بیشتر باشد از تداخل الکترومغناطیسی و افت سیگنال آن کمتر می شود

زخامت کابل های شبکه اهمیت زیادی دارد که با نماد AWG شناخته می شوند. در زیر زخامت کابل های CAT6 , CAT6 , CAT7 ذکر شده است


CAT5_24AWG_ قطر سیم آن حدودا 0.511mm  باشد
CAT6_23AWG_ قطر سیم آن حدودا 0.573mm  باشد
CAT6_23AWG_ قطر سیم آن حدودا 0.573mm  باشد

برند های مطرح تولد کنند کابل های CAT

از جمله برند های موجود در تولید انواع کابل های شبکه CAT به شرح زیر می باشد

نگزنس

لگراند

کی نت

متا

هایک ویژن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *