فهرست بستن

پشتیبانی شبکه چیست ؟ دلایل نیاز به آن به همراه آموزش شبکه

پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه چیست ؟

پشتیبانی شبکه خدماتی هدفمند در جهت تعمیر، حفظ و نگهداری شبکه می باشد.

از جمله مهم ترین مشکلات شبکه در بخش سخت افزار ، مشکلات کامپیوتر ها ، سرور ها ، تجهیزات مختلف شبکه ، تجهیزات امنیتی یا مشکلاتی کابل کشی ، ترانک شبکه ، رک ، کیستون ها و …  و در بخش نرم افزار سرویس های شبکه ، نرم افزار های سرور و همچنین مشکلات امنیتی (آنتی ویروس شبکه) می باشد که همگی باید به دست یک تیم پشتیبانی حرفه ای در شرایط مختلف حل شود.

امروزه انواع سازمان های بزرگ و کوچک در حال استفاده انواع شبکه ها در سطوح مختلف می باشند .

از انجا که یکی از ارکان اصلی خدمات شبکه پشتیبانی از آن است سازمان های مختلف همیشه با یک مشکل بزرگ در بخش شبکه سروکار داشته اند و با در نظر گرفتن انواع مختلف مشکلات شبکه و متخصص نبودن صاحبان کسب و کار ها برای از بین بردن مشکل و همچنین هزینه زیاد استخدام فرد متخصص همیشه احساس نیاز یک پشتیبان متخصص شبکه در سازمان حس می شود .

پشتیبانی شبکه

حفظ و نگهداری شبکه

بخشی از اصول پشتیبانی شبکه حفظ و نگهداری از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شبکه می باشد که همچنین یکی از وظایف پشتیبان شبکه می می باشد.

یکی از مهمترین بخش های پشتیبانی شبکه تهیه یک نقشه کار از انواع لوازم شبکه مانند کامیپوتر های ، سرور ها ، روتر ، سوئیچ ، اکسس پویتنت ها و همچنین تجهیزات خدمات پسیو شبکه و زیر ساخت مانند کابل ها ، داکت ، کیستون ، پریز ، رک ، و … .

همچنین مشخص کرد عیوب هر یکی و بهینه کردن چیدمان آن ها به وسیله یک نقشه خوب که جزو کار هاییست که عمر تجهیزات شبکه را افزایش می دهد و در حفظ و نگهداری شبکه موثر است .

انجام این کار ها بسیار مهم است زیرا داکیومنت سازی از اعمال موجود برای پشتیبانی شبکه به حفظ و نگداری آن در آینده کمک بسیار زیادی می کند و در حل ایرادات به تیم پشتیبان و صاحبان سازمان ها کمک کند . همچنین یکی از عوامل مهم در آشکار شدن عیوب مختلف در شبکه در نظر نگرفتن اینگونه کار هاست .

برطرف کردن مشکلات شبکه

پس از تهیه نقشه کار و مشخص شدن مشکلات شبکه به وسیله پشتیبان نوبت به رفع مشکلات موجود در هر یک از سطوح سخت افزاری ، زیر ساختی و نرم افزاری می رسد .

متخصصان شبکه موظفند تا در سریع ترین زمان این مشکلات حل کنند چرا که به وجود آمدن یک مشکل در سیستم شبکه یک سازمان یعنی اختلال در کارکرد تمام اعضای سازمان و هزینه های مالی و زمانی بیشتر.

(از آنجا که متخصصان شبکه هر یک شیوه خاص خود در برطرف کردن مشکلات دارند و وجود چند گزینه برای رفع مشکل انتخاب بهترین راه حل از جمله وظایف یک پشتیبان شبکه حرفه ای می باشد که کار کنان شرکت زمرد به خوبی از عهده آن بر می آیند)

برطرف کردن نیاز های امروز و آینده

از آنجا که سیتم های شبکه بسیار حساس بوده و همیشه در معرض خراب شدن قرار دارد یک پشتیبان ماهر می بایست علاوه بر رفع مشکلات موجود به آینده نیز توجه کند و مشکلات را به گونه ای برطرف کند که در آینده دوباره نیاز به تعمیر دوبار لازم نباشد بنا براین آینده نگری در تعمیر شبکه یکی از مهم ترین وظایف پشتیبان شبکه است

نکاتی که پشتیبان شبکه در تعمیر و ساخت سیستم شبکه باید به آن ها توجه کند عبارتند از :

نیاز به ارتقا دادن تجهیزات ، ایجاد تغیرات ، بالا بردن سطح امنیت ، جابه جایی و … می باشند.

پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه چه وظایفی دارد

کارشناسان پشتیبان شبکه وظیفه دارند تا مشکلات را به گونه ای حل کنند که در طولانی مدت دوباره دچار مشکل نشوند و هزینه مناسبی داشته باشند و همچنین به گونه ای مشکلات را حل کنند که پشتیبانان دیگر در آینده بتوانند روی آن کار کنند.

  • ایجاد نقشه کار
  • شناخت مشکلات شبکه
  • برطرف کردن مشکلات با بهترین گزینه
  • آینده نگری
  • افزایش امنیت
  • پشتیبانی از سطوح مختلف شبکه
  • ارئه اموزش مناسب به کارمندان در نگهداری شبکه
  • ارائه گزارش از اعمال انجام شده
  • بررسی ماهانه

آموزش شبکه

یک پشتیبان خوب علاوه بر برطرف کردن مشکلات شبکه به ارائه اموزش های لازم جهت کنترل و نگهداری شبکه به کارکنان ارائه میدهد . اموزش شبکه یکی از نکات مهم جهت حفظ شبکه می باشد علاوه بر اینکه کار کنان شرکت زمرد به ارائه اموزش های لازم شبکه به کارمندان شرکت اقدام میکنند سایت شرکت زمرد اموزشات لازم جهت حفظ و نگهداری شبکه را نیز به صورت رایگان ارائه می دهد .

تعرفه خدمات پشتیبانی شبکه

تعرفه خدمات پشتیبانی با توجه به اعمال و کارکرد های متفاوت پشتیبانان و ارائه خدمات متفاوت مانند: تعداد کامپیوترهای موجود برای پشتیبانی شبکه ، نرم افزارهای مورد نیاز و هزینه پشتیبانی شبکه و مدت زمان کا روی شبکه ، خرید تجهیزات برای برطرف کردن مشکلات ، اموزش به کارکنان ، پشتیبانی تلفنی و .. متفاوت است شما میتوانید با مراجه به برگه تعرفه ها از قیمت ها آگاه شوید .

شما میتوانید سایر مقالات  خدمات شبکه را در این لینک
و سایر خدمات پسیو شبکه 
و سایر خدمات اکتیو شبکه
بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *