فهرست بستن

فیبر نوری چیست ؟ | نصب و راه اندازی آن

فیبر نوری

فیبر نوری چیست ؟

فیبر نوری (Optical Fiber) یکی اقسام انتقال داده با سرعت فوق العاده بالا است که در مواردی مانند: شبکه های تلفن شهری ، بین شهری و مخابراتی ، شبکه های کامپیوتری و اینترنت استفاده می شود .

فیبر نوری رشته ای از تارهای شیشه ای است که هر یک از آن تار ها ضخامتی برابر با تار موی انسان دارند که در کلاف هایی سازماندهی می شوند و از آنان برای انتقال داده ها در مسافت های بسیار طولانی و همچنین ارسال سیگنال ها در مسافت های طولانی استفاده می شود همچنین جایگزین بسیار مناسب بجای سیم های مسی می باشد.

فیبر نوری

مزایای فیبر نوری

مزایای بسیار زیادی دارد ولی در مقایسه با سیم های مسی میتوان به موارد زیر اشاره کرد : بسیار ارزان تر از سیم های مسی میباشد بسیار نازک تر و منعطف تر نسبت به سیم های مسی می باشد ظرفیت و پهنای باند بسیار بالا به منظور ارسال اطلاعات در فیبر های نوری سیگنال ها تضعیف و یا کم نمی شوند و سرعت انتقال بسیار بالایی دارند سیگنال های نوری در یک فیبر تاثیر بر فیبر های دیگر ندارند مصرف برق بسیار پایین سیکنال های فیبرنوری مناسب تر از سیم های مسی انتقال اطلاعات دیجیتالی می باشند خطر آتش سوزی ندارد وزن سبک انعطاف پذیر به منظور استفاده در صنایع گوناگون مانند تجهیزات پزشکی ، عکاسی ، مخابرات و…   با توجه به مزایا و طیف گسترده کاربرد های اینگونه فیبر ها امروزه از آن در اکثر صنایع به ویژه خدمات شبکه و کامپیوتر استفاده می شود.          

قسمت های مختلف فیبر نوری

هسته – core

منظور از هسته همان نوار های نازک شیشه که در مرکز فیبر سگنال های نوری را از خود انتقال می دهند.  

روكش –Cladding 

لایه ای است که دور تا دو هسته را پوشانده و از آن محافظت می نمایت

بافر رويه –Buffer Coating 

روکشی که موجب حفاظت از فیبر در شرایط مختلف می شود .    

انواع فيبر نوري و تفاوت آن ها

فیبر های نوری در دسته ها و گروه های مختلف و بر اساس کارایی دسته بندی می شوند اما در دو گروه عمده جای می گیرند:  

فيبر های نوری تک حالتهSingle-Mode – 

برای ارسال یک سیگنال درون هر فیبر استفاده می شود مانند تلفن این فیبرها داراي يك هسته كوچك تقریبا 9 میکرون قطر می باشد و قادر به ارسال نور  مادون قرمز با طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر نیز مي باشند.

فيبر هاي نوری چندحالته –  Multi-Mode

برای ارسال چندين سيگنال در يك فيبر استفاده مي شود این فیبر ها نیز  داراي هسته بزرگتر تقريبا ۵ / ۶۲ ميكرون قطر و قادر به ارسال نور مادون قرمز از طريق LED مي باشند    

فیبر نوری

طرز کار فیبر نوری

به طور مثال ما یک چراقوه داریم که میخواهیم با آن یک راهروی طولانی با پیچ و خم های زیاد را روشن کنیم. در این حالت تنها می بایست بر سر هر یک از پیچ و خم های راهرو یک آنیه بگذاریم که نور چراقوه را به ادامه راهرو انعکاس دهد. این عملیات دقیقا مانند همان چیزی است که در فیبر نوری اتفاق می افتد .

اگر بخواهیم بخش های مخلتف فیبر نوری و طرز کار آن هارا شرح دهیم آن وقت می گوییم که (راهرو در مثال بالا مانند هسته در فیبرنوری می باشد) و (و آینه های در مثال بالا مانند سطح آبکاری شده فیبر نوری میباشند که نور را بازتاب میدهند) همین طور سطح ابکاری شده دیواره های فیبر نمی توانند نور را در هسته جذب کنند و همین امر موجب ضعیف نشدن سیگنال ها در مسافت های طولانی می شود، البته این میزان با توجه به برند های موجود در بازار و کیفیت های متفاوت ممکن است ثابت نباشد .

سيستم فيبر نوري

این سیستم از چهار بخش تشکیل میشود فرستنده: مسئول تولید و رمزگذاری سیگنال های نوری می باشد فیبر نوری : که انتقال سیگنال های نوری در مسافت ها را بر عهده دارد بازياب نوري: تقویت سیگنال های نوری در مسافت های طولانی را بر عهده دارد دریافت کننده نوری: که وظیفه دریافت و رمزگشایی سیگنال های نوری را بر عهده دارد    

برو به : صفحه خدمات شبکه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *