فهرست بستن

مانیتورینگ شبکه

مانیتورینگ شبکه

نتورک مانیتورینگ – network monitoring

نتورک مانیتورینگ به معنای پایش شبکه شبکه می باشد و از جمله عوامل مهم در پایش سرویس ها در سازمان ها و کلیه شرکت ها به شمار می رود که به تنهایی می تواند کارایی پرسنل و خدمات رسانی را افزایش دهد . همچنین موجب صرفه جویی در هزینه ها شود.

سیستم مانیتورنیگ شبکه میتواند تمامی شبکه هارا برای یافتن مشکل بازرسی کند از جلمه کارایی های دیگر آن نمایش میزان دانلود کاربران و استفاده انها از اینترنت ، نمایش فضاهای اشغال شده توسط ایمیل ها و حتی نمایش میزان ایمیل ها اسپم و کاربرانی که ایمیل های اسپم ارسال می کندد .

همچنین می توانید سیستم هایی که دچار مشکل و یا اختلال در سرویس دهی هستند را شناسایی کنید.

به طور کلی یک سیستم مانیتورینگ شبکه تمامی جزعیات و رخداد های سازمان شمارا پایش میکند و حتی میتوان از آن به صورت گزارش خروجی گرفت.

توجه داشته باشید که سیستم مانتورینگ شبکه (NMS) با سیستم های تشخص نفوذ و حملات هکری مانند (IDS) و (IPS) متفاوت است اگرچه آن ها هم شبکه را برای تشخیص هک شدن دیده بانی می کندد در صورتی که کار سیستم مانیتورینگ تشخیص کیفیت و اختلالات یک شبکه است.

 

ابزار های مانیتورینگ شبکه

 

سیستم های مانیتورینگ شبکه به دلیل پویایی و گستردگی فوق العاده بالا در سازمان ها بسیار پویا طراحی شدند به صورتی که با هر پلتفرم و سیستم عامل مانند لینوکس ، ویندوز و مک سازگاری داشته و از انواع اتصلات بی سیم(WAN) و با سیم (LAN) پشتیبانی می کند .

باید بگویم که شما میتوانید از یک گوشی اندرویدی هم برای پایش شبکه در شرایط مختلف استفاده کنید.

یک سیستم مانیتورینگ شبکه با توجه به گستردگی در استفاده و پشتیبانی از انواع سیستم عمل ها و اتصالات به شما این امکان را میدهد که به صورت آنی و در کمترین زمان نیاز های سازمان خود را تخمین بزنید . خلاصه آنکه سیستم مانیتورینگ شبکه با هر ابزار چه سخت افزار و چه نرم افزار قابل اجرا می باشد.

 

کدام سرویس ها باید مانیتورینگ شوند ؟

 

مانیتورینگ شبکه

 

شاید مهم ترین گزینه از لحاظ صرفه جویی در هزینه و زمان این باشد که کدام سرویس ها باید مانیتورینگ شوند؟

در واقع شما باید مطمئن شوید که تمامی سرویس ها حساس و سرویس هایی که سابقه خرابی یا مختل شدن داشته اند مانیتور شوند و بهترین گزینه برای این کار تهیه نقشه توپولوژی شبکه است.

با استفاده نقشه توپولوژی شبکه شما میتوانید درک درستی از سرویس ها و به خصوص انهایی که باید مانیتور شوند داشته باشید.

یک نقشه توپولوژی شبکه ، انواع شبکه و سیستم عامل های مورد استفاده بر روی آنها مشخص شده است ، شما می توانید بر اساس چنین نقشه ای هر چیزی که می بایست مانیتور شود را مشاهده و برای آن مانیتور راه اندازی کنید.

 

اهمیت Network Monitoring ( مانیتورینگ شبکه )

 

یکی از اشتباهات رایج افراد در سازمان ها این است که چون در حال حاضر مشکلی در سرویس دهی ندارند پس نباید سیستم مانیورینگ شبکه هم داشته باشند و معتقدند که یک سیستم شبکه قابل اعتماد نیازی به دردسر های یک سیستم مانیتورینگ ندارد.

اگر بخواهم مثال بزنم ا شما میپرسم چرا هر چند وقت یک بار با اینکه میدانید خودروی شما مشکلی ندارد آن را به معاینه فنی میبرید اگرچه اغلب باز هم از خودرو یک مشکل پیدا میشود.

خلاصه آن که مانیتورینگ شبکه یک آینده نگری به وضعیت هایی که برای سرویس هایتان رخ میدهد می باشد و حتی اگر سیستم کاری شما در بهترین حالت باشد سیستم مانیتورینگ باز هم بیشنهاداتی برای بهتر شدن وضعیت موجود به شما می دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *